Yeminli tercüman nedir? sorusunun cevabını vermeden önce yeminli tercüman nedir? Sorusunu açıklık getirmek gerekir. Zira kavram doğrudan bununla ilgilidir. Yeminli tercümanlar noterlere bağlı olarak hizmet verir ve noterler tarafından yetkilendirilirler. Normal koşullarda yeminli tercümanların kendi ıslak imzalı tercüme belgeleri pek çok noktada geçerli olmaktadır. Ancak gibi kurumlar ve kuruluşlar noter onaylı yeminli tercüme belgesinde talep edebilir.

Bu durumda tercümenizi noter onaylı olarak da talep edebilirsiniz. Bursa çeviri tercüme hizmetlerimizde, akredite olduğumuz bağlı noterlerin nezdinde Nilüfer tercüme bürosu hizmetleri vermekteyiz. Nilüfer yeminli tercüme hizmetlerini bahsettiğimiz gibi notere bağlı olarak veriyor ve belgelerinizin sorumluluğunu bütünüyle üstleniyoruz.  Yeminli tercüme yetkisi, herhangi bir kişiye değil, yeterlikleri Noterler tarafından onaylanan ve ilgili Yükseköğretim kuruluşlarından mezun olmuş olan kişilere verilir.

Yeminli tercüme yapan tercüme bürosu ve tercümeye şahsı adına imza atan ve kaşe basan tercüman, gerçekleşen çeviriden müteselsil olarak sorumludur. İleride meydana gelebilecek her türlü olumsuzluktan her iki gerçek ve tüzel kişi de zorunlu hale gelecektir. Bu kapsamda yeminli tercüme; %100 doğru sonuçları elde edebileceğiniz ve yasal olarak güvence altında olduğunuz bir tercüme türüdür. Kamu kuruluşlarının ve bazı özel teşebbüslerin yeminli tercüme talep ediyor olmalarının kaynağında da bu durum yer alır.

Genel çevirilerinizde bu çeviri türü zorunlu olmasa da, kendinizi garantiye almanız için faydalı olabilir. Ancak değindiğimiz gibi resmi işlemlerde bu çeviri türü zorunlu olarak istenmektedir. Çeviri yöneticiniz makamın bu zorunluluğun var olup olmadığından emin olduktan sonra bizden ilgili talebi yapabilirsiniz.