Ülkemizde ve dünyada yaşanan krizler ister istemez herkesi yeni iş arayışlarına itiyor. Şirketler piyasa daraldığında özellikle dış pazara yönelerek yeni müşterilere ulaşmaya çalışıyor. Günümüzde her ülkeye erişim çok daha kolay olduğu için müşteriniz dünyanın öbür ucunda bile olsa ona ulaşmak mümkün. Peki bu durumda atılması gereken adımlar nelerdir? İster Bursa’da ister İstanbul’da isterseniz Van’da olun aşağıdaki adımları kullanarak yeni müşterilere erişebilirsiniz.

Pazar Araştırması Yapmak

Öncelikle ürün veya hizmetinizi nerelere satmak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer ürün veya hizmetinizde yakaladığınız kalitenin başka ülkelerde de satılabilir olduğunu düşünüyorsanız bunun için ilk adresimiz internet. İnternetteki arama motorlarına girerek ürününüzü ve hizmetinizi o ülkelerde aratın. İlk aşamada arama motorlarının sunduğu makine çevirisi hizmetini kullanarak anlamadığınız dillerdeki siteleri bile anlayabilirsiniz.

Hedef Pazar Seçmek

Yaptığınız pazar araştırmasının ardından belirli bölgelere odaklanmaya başlayın. Her noktaya aynı anda erişim imkânı bulunmadığından size rakamsal olarak en uygun gelen bölgeleri derinlemesine inceleyin. Daha sonra buradan en fazla 2 veya 3 bölge seçin.

Müşterilerle İletişime Geçmek

Seçtiğiniz bölgelerde müşterilere nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız büyükelçilik ve konsolosluklarımızdaki ticaret ataşelerine e-posta atabilirsiniz. O ülkedeki ticaret ataşelerimiz sizlere kendi işinizle ilgili irtibat numaraları verecektir. Bu sayede firmaları araştırmakla zaman kaybetmeden firmalarla doğrudan iletişime geçebilirsiniz. O ülkenin dilini bilmeniz de gerekmiyor. Bu noktada tercüme bürosundan doğrudan hizmet alabilirsiniz.

Sözleşme Yapmak

Müşterilerinizle anlaşmaya vardıktan sonra bunları kâğıda dökmeyi unutmayın. Birçok firma bu aşamayı es geçtiği için hak kayıplarına uğramaktadır. Dolayısıyla kapsamlı bir sözleşme sizin için sonraki günlerde hayat kurtarıcı olacaktır. Ödeme şartlarınızı mutlaka sözleşmeye koyun ve haklarınızın uluslararası arenada korunduğundan da emin olun.

Ürün/Hizmeti Sağlayın

İlgili ülkeye ürününüzü gönderebilir veya müşterinize hizmetinizi sağlayabilirsiniz. Sonraki sipariş için kendinizi ara sıra hatırlatmayı unutmayın.