Simültane Tercüme Çalışmaları Nasıl Yürütülmelidir ?

//Simültane Tercüme Çalışmaları Nasıl Yürütülmelidir ?

Simültane Tercüme Çalışmaları Nasıl Yürütülmelidir ?

Simültane tercüme

Simültane; kelime anlamı itibariyle aynı anda veya ardıl tercüme olarak tanımlanır. Konuşmacı kendi dilinde konuşmakta iken; tercüman konuşmacıyı dinleyerek mümkün olduğunca eş zamanlı biçimde sözel olarak çeviri yapar. Bunun için özel konuşma araçları ve dinleme araçları kullanılır. Genellikle sempozyum, toplantı ve panel gibi ortamlarda kullanılan simültane tercüme; özel bir uzmanlık gerektirir. Çok hızlı anlayabiliyor olmak ve aynı hızla çeviriyi yapıp doğru bir aksan ile dinleyici aktarıyor olmak gerekir. Bunun için firmamız nezdinde görev yapmakta olan deneyimli çevirmenler bulunmakta, tercüme kabini hizmetlerimiz ile farklı dillerde simültane çeviri yapabilmek test. Ardıl çeviri dendiğinde, yabancı dile hakimiyetin yanı sıra, çeviri yapılmakta olan lisana da ciddi seviyede hakim olmak gerekir. Zira Ardıl çeviri esnasında, düşünecek çok fazla vakit söz konusu değildir. Bu nedenle bu çevirinin uzmanları özel olarak yetiştirilir ve sektörde ciddi deneyimlere sahiptir.

Ardıl çeviri nasıl yapılır?

Bahsettiğimiz gibi; ardıl çeviri aynı anda veya çok kısa zaman dilimleri içerisinde konuşmacının anlattıklarını, bir dilde sözel olarak çevirmektir. Bir toplantıda; herhangi bir dilde konuşan konuşmacının çevirisini yapabilmek için, salonda farklı dillerde birçok tercüme kabini bulunabilir. Dinleyiciler arasında, kaç adet farklı dile sahip misafir var ise o sayıda tercüme kabini salonda bulundurulur. Tercüme kabini içerisinde, sesleri dışarıya çıkmayacak biçimde izole bir ortamda her dilin çevirmeni yer alır. Simültane çeviri esnasında çevirmenler dinleyicinin konuşmasını, sorumlu oldukları dilde yayın paneline aktarır. Salondaki dinleyicilerin kulağında ise kendi dillerinde çeviri yapan tercüme kabininden gelen sinyali aktaran bir kulaklık bulunur. Böylece dinleyiciler simültane çeviri esnasında doğrudan kendi dillerinde çeviriyi dinleyebilir. Tabi bu hizmet bu teknoloji şartlarında verilmeyebilir. Daha küçük ortamlarda örneğin tek bir dil çevrilecekse ve dinleyici sayısı, doğrudan hitap edilebilecek seviyedeyse tercüme kabini olmadan da ardıl çeviri yapılabilir. Bu noktada sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda çözüm üretilebilecektir.

Kurumsal firmalar, kamu kurumları, dernek ve vakıflar veya herhangi bir şekilde simültane çeviri ihtiyacı söz konusu olan kurum ve kuruluşlar için büromuz tercüme kabini bulunan veya doğrudan ardıl çeviri yapılabilen hizmetleri sunmaktadır. İhtiyacınız odağında, makul maliyetlerle çeviri hizmetlerimizden dilediğiniz zaman faydalanabilirsiniz. Bizi, iletişim numaralarımızdan arayarak detaylı bilgi alabilir ve hizmet alımı gerçekleştirebilirsiniz.

2018-11-27T14:30:58+00:00Ekim 1st, 2018|Genel|0 Yorum

Yazar Hakkında:

Leave A Comment

RDS Tercüme; Bursa, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere firmalara farklı çeviri ve tercüme çözümleri üreten, güleryüzlü ve profesyonel ekibiyle birlikte Türkiye'nin en hızlı büyüyen tercüme ajansıdır.