Simultane Tercüme Hizmetleri Almanız İçin Yapmanız Gerekenler

//Simultane Tercüme Hizmetleri Almanız İçin Yapmanız Gerekenler

Simultane Tercüme Hizmetleri Almanız İçin Yapmanız Gerekenler

Simultane Tercüme

 

Simultane Tercüme Nedir?

 

Simultane, Latince bir kelimedir ve anlamı aynı anda gerçekleşen demektir. Simultane tercüme ise anında, eş zamanlı çeviri anlamında kullanılır. Örneğin televizyonda yabancı bir kişi konuşuyor olsun. Tercüman, söylediklerini aynı anda ana dile çevirir ve televizyonu izleyen kişiler tercüme halini duyarlar. Ya da bir toplantı esnasında yabancı bir konuşmacı konuşuyorken tercüme kabini ardındaki tercüman konuşmaya eş zamanlı olacak şekilde o an çeviriyi yapar ve salona çeviri halini aktarır.

 

Simultane Çeviri Nasıl Yapılır?

 

İnsanların simultane tercüme ile ilgili merak ettiği en önemli sorulardan bir tanesi bu tercüme işleminin nasıl yapıldığıdır. Tercümanlarımız ses yalıtımlı bir kabinin içerisine geçerler ve kulaklıklarıyla onlara gelen cümle ya da kelimeleri anlık olarak çevirip dinleyicilere aktarırlar. Bu tercümede en önemli nokta, tercümanın tam olarak çeviriyi yapması ve açık, anlaşılır, net bir şekilde cümleler kurmasıdır. Ayrıca çeviriyi yapan kişinin hem dinlediği dile hem de çevirdiği dile tam olarak hakim olması gerekiyor. Konuşulan konuya ve terimlere de hakim olmalıdır ki anlatılanları tam anlamıyla aktarabilsin. Bu sebeple genelde simultane tercüme için ekip halinde çalışıyoruz.

 

Simultane Çeviriye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

 

Simultane tercümenin kullanıldığı alanlar oldukça geniştir. Özellikle simultane çeviri hizmetimize toplantı ve konferans zamanlarında, uluslar arası diplomasi görüşmelerinde, uluslar arası düzenlenen spor faaliyetlerinde, televizyon konuşmalarında, basın açıklamalarında sık sık ihtiyaç duyulmaktadır. Simultane tercüme yöntemi sayesinde farklı dilleri konuşmakta olan farklı milletler anlık ve hızlı bir şekilde kolayca iletişim kurabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında simultane tercüme, şu anda dünya üzerinde sıklıkla kullanılmakta olan çeviri yöntemlerinin başında gelmektedir.

 

Simultane tercüme alanında hızlı gelişmeler yaşanmakta ve simultane tercümanlara ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde de simultane çevirmenlerin sayısında hızlı bir artış söz konusudur. Firmamız da simultane çeviri hizmetini en iyi şekilde sunmaktadır. Ayrıca simultane çeviri konuşma yapılır yapılmaz eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bir çeviridir lakin simultane tercümeye ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda ardıl tercüme seçeneği kullanılabilir. Ardıl tercüme ise simultane gibi eş zamanlı değildir ama konuşmaların kısa bölümleri not alındıktan sonra hızlıca çeviri işlemi yapılır ve bu şekilde aktarma gerçekleştirilir. Firmamız tarafından verilen ardıl tercüme hizmetine de gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz.

2018-11-27T14:42:56+00:00Eylül 15th, 2018|Genel|0 Yorum

Yazar Hakkında:

Leave A Comment

RDS Tercüme; Bursa, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere firmalara farklı çeviri ve tercüme çözümleri üreten, güleryüzlü ve profesyonel ekibiyle birlikte Türkiye'nin en hızlı büyüyen tercüme ajansıdır.